Amit én összeszedegettem, teljesen szubjektív összefoglalás. Az orvosokkal folytatott beszélgetések, saját tapasztalataim mellett lézeres szemműtéttel foglalkozó fórumokon megtalálható évtizedes tapasztalatokból saját szubjektív látásmódom által leszűrt tapasztalatok. Ne feledd, hiteles információkhoz csak és kizárólag saját orvosodtól juthatsz!!!!!!
Milyen fényforrások bocsátanak ki UV fényt?
Kicsit kutakodva az alábbiakat találtam:
"nagy fényerő miatt a halogén izzók UV sugárzása is igen magas, ezért a halogén égőkkel működő lámpákat külön védőüveggel is felszerelik a gyártók."
"A fénycsövek a 80-as években jutottak a csúcsra, és főleg a fényreklámok különböző színű világítására voltak hivatottak. A különböző fényeket a csövekben található gázok adják, a legismertebbek a neon gázzal töltött világító testek, amelyek narancsos-vörös fényt produkálnak. A háztartási fénycsövek azonban higanygőzzel vannak töltve, a látható fényt pedig a csövek falán található fénypor biztosítja, miután a higanygőz UV sugárzása felhevítette a fényport. Az UV fény persze nem hatol át a fénycsövek üvegén, így csak a látható fényt érzékelhetjük."
"Az első fénycsöveket neonnal töltötték, ezért a hétköznapi nyelvben máig neoncsőnek nevezik töltőgáztól függetlenül. A hétköznapi életben használt fénycsöveket jelenleg argonnal töltik."
"A fénycsövek egy másik kategóriája az, amit a háztartásban és mindenhol világításra használunk. Ennek a neonhoz már semmi köze nincs, csak a név maradt meg az elődtől."
A színes neoncsövekről:
"Ezek a fénycsövek higanygőzzel vannak töltve, mely UV fényt (253,7 nm) bocsát ki magából. Az UV fény gerjeszti a fénycső belső falán lévő fényport, ami a látható fényt adja. Természetesen az UV fényt a fénycső üvege nem engedi át. "
Elméletileg tehát nem okozhat problémát... De ez ugye nem tudományos állítás, csak ezt találtam a neten "neon fénycső kibocsátás" címszóra...
Még ennyi:
"# Akvárium, terrárium lámpák
UV-A-t, és B-t tartalmazó lámpák, melyek többek közt kiemelik a korallok színeit.
# Rovarcsapdák, „black light”
UV-A lámpák, amik látható sugárzást alig bocsátanak ki.
# Szolárium lámpák
Főként UV-A, és korlázott mennyiségű UV-B, elősegítik a gyors barnulást.
# Germicid lámpák
Ezek a lámpák nem tartalmaznak fényport, és az üveganyaguk is speciális, illetve gyakran kvarc. Sugárzásuk döntő része 253,7 nm-en történik."
Azaz azt gondolom, hogy légy óvatos. A diszkók, szórakozóhelyek lámpáit én nem sorolom az ajánlott kategóriába, de egy ép neonvilágítás nem okozhat elméletileg sok gondot. Kérdéses, hogy ha sérült valahol a neoncső, mennyi az UV kibocsátása...
Külön kiemelem a pénzvizsgálókat: olyan kevés ideig nézed, hogy komoly gondot nem okozhat szerintem, de ha bizonytalan vagy, ne nézz bele...
Ha nagyon bizonytalan vagy, vegyél UV mérőt, és ellenőrizd a munkahelyed, vagy egyéb gyakran látogatott hely UV kockázatát. Akkor biztosra mentél...